Zaprawianie nasion – skuteczna metoda ochrony roślin od momentu wysiewu

Zaprawianie nasion – skuteczna metoda ochrony roślin od momentu wysiewu

Jakie korzyści niesie ze sobą zaprawianie nasion? W głównej mierze chodzi o bezpieczeństwo kiełkujących nasion. Zaprawa ma na nie działać, niczym jak tarcza.

Stają się one silniejsze, a młode sadzonki ochraniane są przed chorobami grzybowymi i różnymi owadami, co w rezultacie pozwala osiągnąć plony o bardzo dobrej jakości, dlatego też pierwsze przypadki zastosowania zaprawy nasiennej wykorzystano w starożytnym Egipcie i Rzymie w postaci wyciągu z cebuli i cyprysa. Kolejne w połowie XVII w. – z wody morskiej, XVIII – z miedzi, 1740-1808r. – z arszeniku, 1915-1982 r. – z rtęci, obecnie – zaprawy wytwarzane na bazie wody.

Skuteczność zaprawiania zależy od prawidłowości jej wykonania, ponieważ materiał siewny pochodzący z własnej uprawy w przeciwieństwie od kupnego musi zostać zaprawiony za pomocą urządzenia  bębnowego podobnego wyglądem do betoniarki.

Poniżej przedstawiamy następujące zasady prawidłowego zaprawiania:

– odpowiednia dawka zaprawy nasiennej, czyli ani nie zbyt duża ilość, ani nie zbyt mała. Dlaczego? Duża dawka może doprowadzić do fitotoksyczności nasion powodującej uszkodzenia w uprawie roślin, do zatrzymania kiełkowania oraz wprowadzenia do środowiska naturalnego niekorzystnej ilości preparatu. Zbyt mała dawka może w konsekwencji obniżyć odporność nasion, a tym samym zwiększy się ryzyko narażenia na różnego rodzaju choroby, co tylko wpłynie na mniejsze zbiory ziaren. Trzeba kierować się dawkami zalecanymi przez producenta na etykiecie, aby zapewnić nasionom prawidłowy rozwój.

– rozprowadzenia preparatu nie za pomocą betoniarki, a specjalnie przeznaczonego do tego urządzenia bębnowego, które pozwala na większą precyzyjność w tej czynności. Trzeba zaznaczyć, że betoniarka nie otuli nasion taką samą ilością substancji służącej do zaprawiania.

– z powyższym krokiem łączy się kolejna zasada, czyli szybkość i staranność wymieszania ziaren z zaprawą w celu doprowadzenia do ich równomiernego rozwoju.

– wybór preparatu to kolejna ważna kwestia. Ważne by posiadały one dwie lub trzy substancji czynne. Każda substancja ma swoje przeznaczenie, dlatego przy podejmowaniu decyzji zakupu należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa występujące na naszym polu. Tebukonazol jest skierowany do zwalczania głowni, śnieci oraz zgorzeli siewek, z kolei fluchinkonazol lub siltiofam do zgorzeli podstawy źdźbła. Na naszej stronie internetowej możecie znaleźć szeroką gamę produktów do zaprawiania:

– dokonywanie zaprawy tylko i wyłącznie na czystych ziarnach, by zaprawa pokryła nasiona, a nie pozostałości na nich występujących w postaci kurzu i nasion chwastów. Do oczyszczania ziarna sprawdzi się młynek, wialnia i tryjer.

– nie zaprawianie mokrego ziarna. Zakłada się, że nie powinno ono posiadać wilgotności większej niż 17 procent.

– ostatnia sprawa to termin wykonania omawianego zabiegu – przed wysiewem nasion, ponieważ dokonanie zabiegu jesienią zapewni ochronę roślin przed chorobami liści.

 

Sposób stosowania zaprawy można podzielić następująco:

bejcowanie nasion – najbardziej rozpowszechniony i najprostszy sposób. Nasiona zaprawia się na sucho przy pomocy odpowiedniej ilości wody, płynnej zaprawy lub zawiesiny po przez umieszczenie się w odpowiednim pojemniku, który podlega potrząsaniu za pośrednictwem maszyny do momentu pełnego pokrycia nasion przez zaprawę.

powlekanie nasion – dokonuje się za pomocą specjalnych lepiszczy poprawiających przyczepność zaprawy do nasion.

inkrustowanie (granulowanie) nasion – to jeden z najtrudniejszych sposobów zaprawiania nasion zmieniających ich kształt na kulisty, a tym samym poprawia zdolność wysiewu. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to droga metoda, ze względu na to, że korzysta się przy niej ze specjalnych urządzeń.

 

Biorąc pod uwagę techniki zaprawiania, możemy wyróżnić dwie:

porcjowa polegająca na umieszczeniu w mieszalniku odpowiedniej porcji nasion z dodatkiem określonej ilości preparatu. W warunkach gospodarczych rolnicy korzystają popularne betoniarki. Natomiast w warunkach specjalistycznych, gdzie następuje zaprawianie dużej ilości materiału producenci sięgają po linie technologiczne wyposażone w wagi odmierzające nasiona, dozowniki do substancji zaprawiającej, mieszalniki, przenośniki i urządzenia przeznaczone do pakowania ziarna.

w ruchu ciągłym natomiast ziarna i zaprawa nasienna umieszczane są bez przerwy w mieszalnikach ślimakowych.