Walka z muszką plamoskrzydłą

Walka z muszką plamoskrzydłą

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) to groźny szkodnik potrafiący spowodować całkowite zniszczenie owoców. Jak ją rozpoznać? Dorosłe osobniki z charakterystycznymi czerwonymi oczami choć mają niewielkie rozmiary (2-3mm) to skrzydła  potrafią osiągnąć rozpiętość 6-8mm.

Samiec z lewej strony, a samica z prawej

 

Samice mają kolor żółtawo-brązowy z pasiastym odwłokiem. Posiadają pokładełko, które pomaga przebić się przez skórę owocu i złożyć białe jaja (0,6mm x 0,2mm) z dwoma tzw. rurkami oddechowymi wystającymi przez skórkę owocu.

Pokładełko samicy

Samce z kolei wyróżnia ciemna plamka na dolnej części skrzydeł, skąd wzięła się nazwa tego gatunku muszek, jak również ciemne grzebienie na przednich odnóżach.

Grzebienie samca

 

 

Jakie owoce są szczególnie zagrożone atakiem muszek? Te o cienkiej skórce, ponieważ takie pozwalają im przebić się w celu złożenia jaj: maliny, morwa,  jeżyny, jagody, truskawki, czereśnie, wiśnie, śliwa, borówka, brzoskwinia, morela, śliwa, czereśnia ptasia, porzeczka, antypka, winorośl. W przypadku braku owoców, w których mogą się osiedlić, muszki zaczynają szukać okazy uszkodzone, do których łatwiej im się dostać.

 

Co wyróżnia ten gatunek muszek? W odróżnieniu od innych gatunków muszek jaja składane są w zdrowych, niedojrzałych owocach. Jaki tego skutek? Niezdatność owoców do sprzedaży i dalszej konsumpcji ze względu na uszkodzenia owoców przez żerowanie larw, co skutkuje rozwojem bakterii, grzybów, drożdży oraz zwabianiem w to samo miejsce innych gatunków muszek. Jakie są objawy żerowania muszek? Delikatne zranienie owocu za pomocą pokładełka samicy składającej jaja. Gorsze zniszczenie owocu wywołują larwy żywiące się jego środkiem, czego efektem jest zapadnięta skórka, która późniejszym czasie jest atakowana przez grzyby patogeniczne, co prowadzi do dalszego gnicia.

 

Gdzie został rozpoznany ten gatunek muszek? Po raz pierwszy w Japonii w 1935 roku. Następnie w Hawajach poprzez kontrakty handlowe z 1980 roku i w Rosji w 1992 roku. W 2008 roku rozprzestrzeniła się po różnych stanach w USA. W Europie pierwsze przypadki pojawiły się w tym samym roku w Hiszpani, Włoszech i Francji. Na przełomie 2010-2014 roku much plamoskrzydła rozprzestrzeniła się o kolejne europejskie państwa: Szwajcaria, Chorwacja, Austria, Słowenia, Portugalia, Belgia, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Węgry, Grecja, Czechy, Słowacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Bułgaria. W Polsce pierwszy przypadek miał miejsce w 2014 roku. Co przyczyniło się do tak szybkiej migracji tego owada pomiędzy krajami? Nie tylko to, że pokonuje on rocznie 1400km. Większy wpływ na taką sytuację miała wymiana handlowa owoców, w których znajdowały się jaja, jak też larwy. Powszechność upraw owoców miękkich, a tym samym ich zróżnicowany okres dojrzewania w poszczególnych krajach to główne przyczyny przetrwania tych szkodliwych osobników. Ponadto potrafią się dobrze przystosować do warunków zimowych, jeśli chodzi o dorosłe osobniki – szukają miejsc w ludzkich osiedliskach, gdzie mogą przezimować.  Uaktywniają się, gdy temperatura osiąga 5 stopni na plusie. Przy wysokich warunkach temperaturowych dochodzi do składania jaj przez okres 10-65 dni (maksymalnie 21 jaj na dzień), co daje 195-300 lub więcej złożonych jaj, z których wylęgają się larwy po około 1-3 dniach. Okres ich żerowania wynosi 3-13 dni, po czym się przepoczwarczają, co z kolei wynosi 4 -43 dni. Największa aktywność muszek plamoskrzydłych następuje przy temperaturze 20-25 stopni. Natomiast temperatura powyżej wskazanej jest już dla nich szkodliwa, ponieważ wpływa niekorzystnie na zdolność rozrodczą.

Etapy rozwoju Muszki plamoskrzydłej

 

Czynnikiem ograniczającym występowanie tego rodzaju muszek jest między innymi przestrzeganie higieny uprawy, czyli częste zbieranie owoców z rośliny i gleby, aby nie wabić samic, do składania jaj w pozostawionych owocach.  Sortowanie owoców  w trakcie zbioru i/lub po zbiorze to kolejny sposób mający pomóc w zwalczaniu muszki, co pozwala uratować część owoców do handlu. Elementem pomocnym jest również stałe monitorowanie uszkodzonych zbiorów, głównie tych z zapadniętą powierzchnią na owocach. Metody te w połączeniu z odpowiednimi preparatami dają zadawalające efekty. Nasz sklep wychodzi naprzeciw aktualnym problemom, dlatego oferujemy następujące środki:

–  Spintor 240 SC , którego zakres działania rozszerzono również na krzewy owocowe

– Calypso 480 SC

Decis Mega 50 EW

Wetcit jako środek pomocniczy przeznaczonym do stosowania na liść razem ze środkami owadobójczymi, grzybobójczymi, regulatorami wzrostu i nawozami, które wymagają użycia substancji zwilżającej i wspomagającej.