Walka z ćmą bukszpanową
Masowe objadanie liści i zamieranie bukszpanów, do tego właśnie potrafi doprowadzić mały i niepozorny szkodnik nazywany ćmą bukszpanową. W Polsce jego obecność datuje się na 2012 rok. Skąd pochodzi? Te zielone gąsienice pochodzą z Azji, ale wraz z importem sadzonek rozprzestrzeniły się na Europę. Ocieplenie klimatu tylko sprzyja ich rozwojowi. Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie szkodniki mają taki sam wizerunek. Rozróżnia ich kolor skrzydeł. Niektóre z nich mogą mieć je białe z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą.
Okres od kwietnia do września, a także przy wysokich temperaturach do października to największa intensywność żerowania ćmy bukszpanowej.
Najczęściej przesiadują na gałązkach, dlatego też zalecane jest rozchylanie każdej z nich, ponieważ im szybciej zauważymy obecność tego niechcianego gościa tym lepiej, albowiem szybkość z jaką się rozmnażają może doprowadzić do wymarcia całego krzaku. Najbardziej szkodliwe są larwy o ciemnych paskach, ponieważ dorosłe motyle żywią się sokami roślinnymi i nektarem kwiatów. Młode osobniki larw obryzgają brzegi liści, a starsze całe liście.
Charakterystyczne zjawisku żerowania są oprzędy jedwabnych nici tworzone na roślinie.
Jakie są zatem metody na zwalczanie ćmy bukszpanowej?
Najbardziej czasochłonnym sposobem jest metoda mechaniczna, która jest stosowana przy posiadaniu niedużej ilości krzewów. Polega ona na włączeniu wieczorem lampy, aby światło wabiło ćmy w swoją stronę, a resztę szkodników należy otrzepać z bukszpanów po uprzednim rozłożeniu foli, gdzie będą opadać. Uzbierane gąsienice należy spalić.
Szybsze rezultaty można jednak osiągnąć za pomocą różnych preparatów:
Ma potrójne działanie – preparat działa powierzchniowo, wgłębnie oraz systemicznie! Insektycyd jest pobierany przez liście i wraz z sokami krąży po całej roślinie, dlatego owady giną, nawet jeśli nie zostały trafione przez oprysk
Działa profilaktycznie – zabezpiecza bukszpan przed zniszczeniem, ponieważ zapewnia długotrwałą ochronę przez 3 tygodnie.
Zapobiega też występowaniu innych szkodników bukszpanu, jak np. mszyce czy miodówka bukszpanowa.
Podobnie jak Polysect ma działanie systemiczne, co jest bardzo ważne, ponieważ larwy ćmy bukszpanowej przesiadują wewnątrz krzewu i ciężko do nich dotrzeć z opryskiem.
Należy pamiętać, że Polysect Bukszpan, jak i Mospilan Bukszpan nie są zarejestrowane do zwalczania bezpośrednio ćmy bukszpanowej. Pewniejszym wyborem jest Lepinox Plus, który ma rejestrację do zwalczania ćmy bukszpanowej. Może się też przydać do zwalczania różnych gąsienic motyli na drzewach owocowych i warzywach. Po spożyciu tego środka gąsienice przestają żerować.
Zawiera bakterię Bacillus thuringiensis, która infekuje gąsienice ćmy bukszpanowej, powodując ich śmierć w ciągu 3 dni. Preparat ten jest dostępny tylko dla użytkowników profesjonalnych.
Aktywność owada ustaje w ciągu kilku godzin po spożyciu tego środka. Formy larwalne zaprzestają żerowania i zatrzymuje się ich rozwój, co ostatecznie po kilku dniach prowadzi do ich śmierci.
Nawet bardzo uszkodzone rośliny potrafią odbić, więc po pozbyciu się ćmy bukszpanowej warto im dać szansę. Poczekajcie kilka tygodni, regularnie podlewajcie i nawoźcie. Nawet zupełnie zjedzone bukszpany potrafią wypuścić nowe liście. Nawóz organiczny Florovit do Bukszpanów zagwarantuje prawidłowy wzrost i rozwój tych roślin. Jeśli po tym czasie roślina nadal będzie wyglądała jak uschnięta to należy ją usunąć.