TRAWNIK NA WIOSNĘ

TRAWNIK NA WIOSNĘ

Kiedy stopnieje śnieg, stan naszego trawnika pozostawia wiele do życzenia. Żeby przywrócić mu blask, aby znów cieszył oko i stanowił piękne tło dla naszych roślin musimy zacząć działać już dziś.

ZACZYNAMY OD GRABIENIA

Grabienie trawnika na wiosnę powinno się wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca. Z powierzchni trawnika pozbywamy się filcu, na który składają się suche źdźbła trawy, liście oraz igły opadłe z otaczających drzew i krzewów. Filc utrudnia dopływ powietrza do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na powierzchni gleby. Sprzyja to rozwojowi chorób i pogarsza wygląd trawnika.

DOSIEWANIE TRAWNIKA

Pielęgnacja trawnika może wymagać także dokonania dosiewki w celu uzupełnienia ubytków trawy. W tym celu glebę najpierw spulchniamy widłami z szerokimi zębami. Po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na koniec intensywnie podlewamy trawnik. Nasion nie wybieramy przypadkowo.

Trawa Renowacja z firmy Agro-Land-  to mieszanka doskonała do renowacji uszkodzonego trawnika.Trawa Renowacja, Wembley, Sportowa-zawsze najlepsze ceny na rolno-ogrodniczy.pl Dzięki zastosowaniu odmian traw o szybkim odroście początkowym zapewnia szybką regeneracje po powstałych ubytkach w trawniku. Cechy te powodują, że głównie nadaje się do renowacji terenów intensywnie użytkowanych i rowów melioracyjnych. Odmiana z przeznaczeniem na: trawniki intensywnie użytkowane, trawniki sportowe, uniwersalne, osiedlowe, nasypy, rowy melioracyjne. Wysiew 0,5 kg/20 m2.

ZAKŁADANIE NOWEGO TRAWNIKA

Wiosna to bardzo dobry moment na zakładanie trawnika – w marcu można już przystąpić do układania darni z rolki, a w kwietniu do wysiewania nasion – ale najpierw trzeba odpowiednio przygotować podłoże.Zakładanie trawnika należy rozpocząć od usunięcia z podłoża ewentualnych śmieci i zanieczyszczeń po budowie domu (gruz, cegły, kamienie, resztki zaprawy murarskiej), bo mają one niekorzystny wpływ na glebę i rośliny. Potem grunt należy przekopać – szpadlem (na głębokość, na jaką sięga narzędzie) lub za pomocą glebogryzarki albo pługa (na głębokość 20–35 cm), jeśli teren jest duży. Poszczególne skiby trzeba następnie rozluźnić, wytrząsając je widłami płaskimi (amerykańskimi).Gdy podłoże jest przekopane, dość łatwo usunąć z niego korzenie chwastów wieloletnich – mniszka, skrzypu, babki (za pomocą grabi lub wideł). Jeśli teren porasta perz – raczej nie obejdzie się bez herbicydów. Pamiętajmy jednak, by opryski stosować w ostateczności, bo oprócz chwastów, niszczą wszystko, co żyje na powierzchni gleby. Poza tym, resztki roślin i tak zazwyczaj trzeba wygrabić. Ważne jest również, by po użyciu preparatu odczekać miesiąc, zanim przystąpi się do siewu trawy lub rozkładania rolek.Ziemię gliniastą, o zwięzłej strukturze, rozluźnia się za pomocą grubego piasku i torfu. Piaszczystą zaś wzbogaca się gliną, kompostem lub próchnicą. Do użyźnienia podłoża używa się nawozów organicznych (obornik, kompost, substrat torfowy) albo sztucznych. Najlepiej rozrzucić jesienią nawóz organiczny. Jeśli tego nie zrobiliśmy, trzy tygodnie przed siewem zastosujmy nawóz do trawników, w dawce zalecanej przez producenta. Granulki należy staranie wymieszać z glebą.Gdy ziemia jest już przygotowana, na głębokości ok. 10 cm można ułożyć siatkę przeciw kretom i wkopać obrzeża (np. betonową palisadę), które zapobiegną przerastaniu darni poza obręb trawnika.Łatwiej pielęgnować murawę o równej powierzchni, dlatego teren wyrównuje się za pomocą grabi. Pod trawnik z rolki trzeba bardzo starannie wygładzić podłoże i utworzyć niewielkie spadki, które zapewnią szybki spływ wody podczas ulewnego deszczu. Profilowanie ułatwi długa deska lub aluminiowa łata.Aby się ustabilizował, należy go obficie podlać i odczekać ok. 2 tygodnie. Proces ten można przyspieszyć poprzez wałowanie terenu. Po ubiciu podłoża, najprawdopodobniej zaczną kiełkować chwasty – należy je ponownie usunąć. Bezpośrednio przed siewem lub rozłożeniem trawy z rolki, ziemię trzeba wzruszyć grabiami na głębokość 2–3 cm i podlać (ostrożnie – tak, by nie powstały nierówności).

Wysiew nasion można wykonać ręcznie lub za pomocą siewnika.

Ważne by równomierne rozrzucić nasiona zapewni to wysiew krzyżowy – potrzebną ilość materiału dzieli się na dwie części i pierwszą z nich wysiewa, idąc wzdłuż terenu (rząd przy rzędzie), a drugą – w poprzek. Brzegi murawy, szczególnie przy ścieżkach, warto obsiać znacznie gęściej, bo tam trawa jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia i często trzeba ją dosiewać. Dawkowanie nasion łatwiej kontrolować, gdy wymiesza się je z piaskiem (materiału będzie więcej). Grunt przed siewem należy podlać i odczekać, aż wierzchnia warstwa gleby przeschnie – w przeciwnym razie, będzie się przyklejać do butów wraz z nasionami. 

Aby nasiona nie zostały zdmuchnięte przez wiatr ani wyjedzone przez ptaki, po obsianiu całego trawnika przysypuje się je ziemią. W tym celu najlepiej przemieszać nasiona grabiami z wierzchnią warstwą gleby. Wiele osób przysypuje je torfem, jednak nie jest to zalecane, bo torf trudno rozrzucić jednolitą warstwą (a to jeden z warunków równomiernego kiełkowania źdźbeł). Następnie trawnik się wałuje i podlewa rozproszonym strumieniem wody. Jeśli teren jest niewielki, nasiona można zabezpieczyć przed atakiem ptaków, rozwieszając 10 cm nad ziemią siatkę, a jeśli powierzchnia jest duża – można gęściej posiać trawę (4–5 kg nasion na 100 m2).

Przy zakładaniu nowego trawnika, nasiona traw dobieramy pod kątem stanowiska i panujących tam warunków. Miejsce zacienione wymaga innych gatunków traw niż murawa intensywnie użytkowana np. przez bawiące się dzieci lub mocno nasłonecznione.

Kiełkowanie nastąpi po ok. dwóch tygodniach, a teren zazieleni się po ok. miesiącu. Przez kilka tygodni od zasiania (do pierwszego koszenia), najlepiej nie chodzić po trawniku, bo jeszcze się dobrze nie ukorzenił. Zanim będzie można grać w piłkę, musi minąć kilka miesięcy.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji oraz porównanie udziału gatunków traw z zależności od przeznaczenia.

Wembley to mieszanka traw z firmy Rolimpex. Mieszanka zalecana na tereny o intensywnym użytkowaniu – pola golfowe, boiska oraz inne tereny sportowe, a także trawniki wokół budynków, nadając im elegancki i prestiżowy wygląd. Gwarantuje ona zwarty trawnik o żywej zielonej barwie, wybitnie odporny na deptanie. Wysiew 1kg/40 m2.

Trawa Sportowa to mieszanka traw z firmy PNOS. Przeznaczona do zakładania trawników w miejscach suchych oraz narażonych na intensywne światło słoneczne. Mieszanka dobrze znosi wysokie temperatury, mocne nasłonecznienie oraz niedostatek wody, dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu. Doskonale sprawdza się na glebach jałowych piaszczystych. Wysiew 1kg/40m2.
Szmaragd to nasiona traw z firmy Agro-Land. Mieszanka traw gazonowa cieniolubna. Zapewnia wysoką jakość i dekoracyjność trawnika również w miejscach mało nasłonecznionych, lub częściowo zacienionych. Odmiana z przeznaczeniem na: trawniki dekoracyjne, trawniki ozdobno-uniwersalne, zieleńce i trawniki w miejscach zacienionych. Wysiew: 1kg/44m2.

 

                                                   Landscaper Pro New Grass 20+20+8  3M jest przeznaczony do stosowania na nowo zakładanych Landscaper, Osmocote, Yaramila-zawsze najlepsze ceny na rolno-ogrodniczy.pltrawnikach – sianych i układanych z rolki. Może być także aplikowany do szybkiego pobudzenia trawnika po zimie. Wysoka zawartość fosforu sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, a dobrze przyswajalny azot umożliwia prawidłowy wzrost młodych roślin. Kontrolowane uwalnianie składników jest całkowicie bezpieczne dla młodej trawy. Istniejącym trawnikom ułatwia regenerację po zimie. Całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na fosfor.

 

 

 

 
WIOSENNE ZASILANIE TRAWNIKA

Do trawników stosujemy nawozy wieloskładnikowe z dużą zawartością azotu. Przed nawożeniem warto wykonać analizę zasobności gleby w substancje odżywcze oraz sprawdzić jej
odczyn pH.  Dzięki niej dowiemy się, jakich pierwiastków brakuje w podłożu, poznamy też odczyn pH gleby (optymalny dla trawnika to pH 5,5-6,5).  Odczyn pH możemy szybko sprawdzić  za pomocą kwasomierza glebowego.Kwasomierz glebowy do wielorazowego oznaczania kwasowości podłoży. Zestaw zawiera płyn Heliga, ceramiczną płytkę, mieszadełko oraz instrukcję obsługi. Wzrost roślin uprawnych zależy od bardzo wielu czynników, których źródłem m.in. jest gleba. Jednym ze wspomnianych czynników, który najczęściej w warunkach gleb polskich ogranicza wzrost roślin, jest niewłaściwe pH. Czynnik ten nie wpływa bezpośrednio na rośliny, lecz silnie kształtuje dostępność ale i również toksyczność na rośliny wszystkich składników pokarmowych.

Osmocote do trawnika, Yaramila Complex- zawsze najlepsze ceny na rolno-ogrodniczy.plOsmocote Do Trawnika z firmy Scotts. To profesjonalny nawóz do stosowania przy zakładaniu i pielęgnacji już istniejącego trawnika.Nawóz zawarty w granulacie uwalnia się stopniowo do gleby pod wpływem wilgoci i temperatury podłoża. Proces ten jest dostosowany do tempa wzrostu traw. Nawóz o długotrwałym działaniu – działa przez 6 miesięcy. Wystarczy jedno nawożenie na cały sezon. Bez ryzyka przenawożenia, bogaty w makro i mikroelementy.Działa 5x dłużej i wydajniej niż zwykły nawóz. Zapewnia szybko widoczne efekty. Zapewnia zielony wygląd trawnika przez cały sezon. Dawkowanie: 30g na 1m2

YaraMila Complex 25kg 12-11-18+Mg+S+Mikro to nawóz wieloskładnikowy z firmy Yara Poland. Dawniej występował pod nazwą Hydrocomplex. Jest to wieloskładnikowy, granulowany nawóz bezchlorkowy z mikroelementami, do stosowania posypowego. Odpowiednio zbilansowany skład dostarcza składniki w odpowiednich proporcjach. Po nawożeniu murawę podlewamy.

 

Więcej informacji na temat nawozów znajdziesz na rolno-ogrodniczy.pl

 

 

WALKA Z MCHEM

Landscaper Pro Shade Special 11+5+5+8Fe to nawóz z firmy ICL. Wspomaga wypieranie mchu, szczególnie w miejscach zacienionych. Hamuje rozwój mchu i jednocześnie wzmacnia trawę, przyspiesza zarastanie pustych miejsc. Poprawia wybarwienie trawnika, efekty działania są zauważalne już po kilku dniach. Może być stosowany z innymi nawozami LandscaperPro, np. All Round lub Maintenance).

NAWOŻENIE I ODCHWASZCZANIE ZA JEDNYM RAZEM

Landscaper Pro Weed Control + Dicamba to nawóz z firmy ICL. Weed Control jest nawozem o Osmocte do trawnika, Agromaster, Landscaper, Yaramila-zawsze najlepsze ceny na rolno-ogrodniczy.plspowolnionym uwalnianiu składników zawierającym Dicamba – preparat do zwalczania chwastów dwuliściennych. Po wykonaniu nawożenia Dicamba przylega do powierzchni chwastów i eliminuje je z powierzchni trawnika. Po ok. 3-4 tygodniach od aplikacji chwasty znikają, a trawnik odzyskuje intensywną zieloną barwę. Zawarty w nawozie azot przyspiesza zarastanie miejsc po chwastach.Zalecany termin stosowania: od kwietnia do września.Zalecana dawka: 20 g/m2
Opakowanie 15 kg wystarcza na zasilenie ok. 750 m2 trawnika.

Do aplikacji nawozów świetnie sprawdza się Dozownik Do Nawozów Plecakowy (Applicators OH Ferti Dispenser). To produkt firmy ICL. Jest jedynym w swoim rodzaju dozownikiem do nawozów zarówno granulowanych jak i w formie sypkiej. Dawkowanie nawozów: od otoczkowanych granulatów do sypkich, który umożliwia szybkie i precyzyjne dawkowanie dla każdej rośliny. Dawkowanie można ustawić w prosty sposób i możliwe jest ustawienie wydatku pomiędzy 2 a 25 gram. Przy pomocy applicatora można zasilić na godzinę pomiędzy 600 a 1500 roślin. Z uwagi na wygodę pracy wydajność wzrasta nawet czterokrotnie nie mówiąc o dokładności w porównaniu z metodą tradycyjną.

PIERWSZE KOSZENIE TRAWNIKA

Pierwsze koszenie trawnika na wiosnę przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Trzeba je tylko nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Trzeba zwrócić uwagę, by noże kosiarki były naostrzone. Aby nie spowodować uszkodzenia trawy, można maksymalnie ściąć 1/3 jej wysokości.