Metody walki z trudnym przeciwnikiem – łokaś garbatek

Metody walki z trudnym przeciwnikiem – łokaś garbatek

Dziwne placowe zmiany na polach uprawnych zbóż ozimych w postaci otworków w ziemi? To efekt pojawienia się łokasia garbatka. Potrafi on zniszczyć nawet do kilkunastu hektarów w ciągu tygodnia (jedna larwa niszczy około 100 cm ² powierzchni liści, co równa się  26 młodym pędom zbożowym). Jego występowaniu sprzyja ocieplenie się klimatu ( ciepłe jesienie i łagodne zimy).

Jest to chrząszcz z rodziny biegaczowatych. Osobniki te są barwy czarnej z matowym połyskiem o charakterystycznych ciemno brązowych czułkach i odnóżkach. Cechą odróżniającą jednak od  innych gatunków jest posiadanie jednej (a nie dwóch jak u pozostałych) szczecinki nad okiem oraz krępa budowa ciała. Najbardziej szkodliwa okazuje się larwa o długości 3-4 cm, ale to nie oznacza że jej postać dorosła nie wyrządza szkód. Larwa potrafi osiągnąć długość 25mm. Jej przednia część ma kolor kasztanowo-brązową a reszta biało-żółtawą o licznych małych plamkach na boku.

Od prawej wygląd chrząszcza łokasia garbatka i larwy łokasia garbatka

 

W jaki sposób się rozwija larwa? Jaja składane są w okresie czerwiec – wrzesień, z których następnie po dwóch tygodniach wykluwają się opisywane larwy drążące kanaliki w celu poszukiwania pożywienia. Ciepła jesień i zima pozwala im na żerowanie do wiosny, a na przełomie maj- czerwiec osiąga postać dorosłą pozwalającą na złożenie jaj.

Larwa łokasia garbatka

 

Jakie szkody powoduję łokaś garbatek? Larwy objadają liście i  potrafią wciągać je do utworzonych otworków w ziemi osiągających 30 cm głębokości, gdzie kontynuuje dalszą konsumpcje. Ziarna znajdujące się w kłosie zostają doszczętnie zjedzone. Dorosłe osobniki a dorosłe osobniki żerują na kłosach. Niestety trudno zauważyć tego szkodnika, bo swoje żerowanie zaczyna w wieczorem.

Skutki działania szkodnika

 

Metody zwalczania łokasia można podzielić na mechaniczne i chemiczne. Do tej pierwszej można zaliczyć staranną uprawę pól:

– głębokie oranie ziemi

– talerzowanie resztek pożniwnych zawierających jaja lub larwy szkodnika

– odpowiedni płodozmian, który pozwala ograniczyć przemieszczanie się na pola sąsiednie

– zwalczanie chwastów jednoliściennych stanowiące źródło pożywienia do funkcjonowania i rozmnażania się

– zmniejszenie nawożenia organicznego ułatwiającego drążenie tym szkodnikom norek

 

Biorąc pod uwagę metodą chemiczną należy zaznaczyć, że nie ma środków zarejestrowanych na eliminację łokasia garbatka, aczkolwiek preparaty przeznaczone na zwalczanie innych szkodników (mszyce, skrzypionki) działają w jakimś stopniu również na niego:

Cyperkill Max 500 Sc

Bulldock 025 EC

Teppeki 50 WG

Inazuma 130 WG

Decis Mega 50 EW