Chwościk buraka- jak jemu zapobiec?

Chwościk buraka- jak jemu zapobiec?

Opadu deszczu i wysoka temperatura powietrza w ostatnich tygodniach sprzyjają rozwojowi chwościka, ponieważ rozwój grzyba następuje w temperaturze 25–30°w ciągu dnia i powyżej 15°C nocą. Choroba ta powoduje wydłużenie głowy korzeniowej buraka, co doprowadza do zmniejszenia masy korzeni i zawartości cukru oraz utrudnia zbiór. W skrajnym przypadku rośliny mogą stracić nawet 80% liści, co skutkuje obniżeniem plonu korzeni o 30% i zmniejszeniem zawartości cukru w soku o 3%.

Co należy zrobić?

Zaleca się zabieg fungicydowy. Skuteczność wykonania zabiegu zagwarantuje szybka reakcja na pierwsze objawy, jakimi są pojedyncze plamki na liściach na najstarszych liściach. W początkowej fazie środek plam nabiera koloru białego, a z czasem uzyskuje barwę szarą. Obwódka plam charakteryzuje się kolorem czerwonym lub szaro-brunatnym. Z biegiem czasu liście przybierają odcień żółty, a następnie zasychają, gdy 50% powierzchni zostanie porażoną tą chorobą. Pierwsze symptomy zazwyczaj można zauważyć pod koniec lipca, lecz w niektórych przypadkach prawdopodobieństwo wystąpienia wcześniej jest duże, jeśli uprawa na tym samym lub sąsiednim polu występuje zbyt często. Poniższe zdjęcia pozwolą zobrazować sobie tą chorobę.

Jakie należy podjąć działania ograniczające na chwościka? Poniżej kilka kroków:

– przeorać resztki pożniwne, co stanowi źródło zalążka infekcji na kolejny rok, ponieważ grzyb Cercospora beticola zachowuje się na resztkach liści w glebie i najbliższej okolicy pola.
– określenie prawidłowego płodozmianu – stosować 4- letnią przerwę w uprawie w tym samym miejscu
– unikanie wysiewu buraka na polu sąsiadującym lub takim, gdzie wcześniej składowano buraki na pryzmie
– wysiew odmian bardziej odpornych, do których zalicza się Argument, Delano, KWS Elwira, KWS Primavera, Silvetta oraz Jasiek, a o podwyższonej odporności to: Allegra, Gallant, SY Balana i KWS Stefka.

Środki o działania wgłębnym i systemicznym pozwolą zapobiec zjawisku chwościka (zabezpieczą uprawę na okres 2-3 tygodni). Pierwszą ochronę chemiczną stosuje się podczas wystąpienia  plam na nie więcej niż 5 % roślin (termin do 5 sierpnia). Od 5 do 15 sierpnia podnosimy go do 15 %, od 15 sierpnia do pierwszej dekady września wynosi on 45 %. Kolejne zabiegi natomiast zaleca się stosować w momencie, gdy infekcja w dalszym ciągu się rozwija, lecz wówczas musimy wziąć pod uwagę okres karencji preparatu. Kolejne zabiegi stosuje się, gdy choroba nie ustępuje.

Polecamy preparaty, które znajdziecie w sprzedaży na naszej stronie internetowej (wystarczy kliknąć na produkt i przeniesie was do naszej oferty):

Miedzian Extra 350 SC

Miedzian 50 WP

Mirage Pakiet (Ila 250 EC 1X 5L + Mirage 450EC 1X 5L)

Spyrale 475 EC
Duett Star 334 SE

Optan 183 SE

Tango Star 334 SE 

Amistar Gold Max 

Duett Ultra 497 SC

Intizam 497 SC

Matador 303 

Yamato 303 SE 

Rubric 125 SC

 Dafne 250 EC

Difcor 250 EC

Porter 250 EC

Eminent 125 ME